Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zhoršujúca sa situácia s odvozom tekutého odpadu

Dátum: 23.10.2020
Počet videní: 4685
Zhoršujúca sa situácia s odvozom tekutého odpadu

Dôležité informácie...

Vážené Hviezdoslavčanky, milí Hviezdoslavčania.

Počas intenzívnych príprav na celoplošné testovanie na COVID-19 nás, akoby toho nebolo dosť, zamestnal ďalší vážny problém, ktorý je potrebné intenzívne riešiť. Ako iste viete, situácia s odvozom tekutého odpadu zo septikov a žúmp sa (hlavne v okolí Bratislavy, Trnavy a Senca - z dôvodu nepostačujúcich kapacít čističiek odpadových vôd) neustále zhoršuje. Nie je tajomstvom, že cena za odvoz tohto odpadu v minulých týždňoch v mnohých obciach na Žitnom ostrove (napr. Bodíky, Horná Potôň, Lehnice - Masníkovo) prekročila hranicu 100 EUR za odvoz 10m3 odpadu. V niektorých obciach už atakuje dokonca 120 EUR, čo je naozaj extrémny nárast ceny.

Vo Hviezdoslavove bola cena za odvoz a likvidáciu tekutého odpadu doteraz prakticky polovičná (stále však, samozrejme, pomerne vysoká).

Je to tak z toho dôvodu, že prakticky jedinou možnosťou na odvoz tohto odpadu sa pre vývozcov odpadu stala ČOV Vrakuňa (a preto platí, že čím ďalej sa obec od tejto ČOV nachádza, tým je to finančne náročnejšie). Aj ČOV Vrakuňa však má určité limity tzv. "mŕtvej vody" (ako nazývajú tekutý odpad zo žúmp) na deň. ČOV Hubice i ČOV Šamorín v uplynulých dňoch a týždňoch tvrdo narazili na svoje kapacity (nehovoriac o havarijnom stave ČOV Hurbanova Ves, či problémoch ČOV Senec a špecifickej situácii v ČOV Hamuliakovo). Prakticky so všetkými ČOV-kami sme uplynulé dni intenzívne komunikovali, s cieľom neschovávať sa, ale, práve naopak - ako nám je vlastné - hľadať východisko z tejto nemilej situácie.

Obec Hviezdoslavov sa pred niekoľkými rokmi, žiaľ, rozhodla vystúpiť zo združenia obcí, ktoré sa podieľali na financovaní ČOV v Hubiciach a ktoré sú dnes do Hubíc odkanalizované, čo sa ukazuje ako strategicky mimoriadne nešťastné rozhodnutie. O ukončenie spolupráce podľa dohľadaného dokumentu požiadalo vedenie Hviezdoslavova prostredníctvom vtedajšieho vedenia obce ešte v roku 2003.

Dnes tu však nie sme na hľadanie vinníka, ale na hľadanie riešenia.

Vo Hviezdoslavove sme sa za posledný rok a pol okrem príprav na dobudovanie kanalizácie a vodovodu v čo najskoršom možnom termíne (momentálne, po úspešnom vydaní územného rozhodnutia, čakáme procesne už len na stavebné povolenie) snažili aj o to, aby tekutý odpad nekončil v poliach. Aj vzhľadom na to zostali v tomto smere v obci podnikať len tie subjekty, ktoré vedia likvidáciu tohto odpadu aj zákonným spôsobom preukázať. Je však zrejmé, že aj tieto subjekty (resp. živnostníci), vzhľadom na to, že k dispozícii bude prakticky už len ČOV Vrakuňa, budú musieť navýšiť svoje ceny...

Chlapsky treba bez výhovoriek priznať, že sme pri projekte dobudovania kanalizácie a vodovodu posledných min. 8 rokov vo Hviezdoslavove totálne zaspali, a dnes na to nepríjemne doplácame. Dôkazom je posledná projektová dokumentácia (okrem tej aktuálnej - do ktorej sme za 12 mesiacov dopracovali všetky ulice), ktorá bola vyhotovená ešte v januári 2010 (!).

Aj z toho dôvodu sme subjekty podnikajúce v tejto oblasti (vývozcov tekutého odpadu zo žúmp a septikov) požiadali o urgentné stretnutie, ktoré sa uskutoční hneď v pondelok 26.10. o 16:00. Je pre nás ozaj neprípustné, aby ceny rástli skokovým spôsobom...

Obec Hviezdoslavov vykonala paralelne v tomto smere v uplynulých týždňoch, aj v nadväznosti na uznesenie Komisie územného plánovania, výstavby a rozvoja, pomerne v tichosti (z taktických dôvodov) prieskum trhu, s cieľom nájsť spoločnosť, ktorá by pre obec eventuálne vykonávala služby odvozu tekutého odpadu (do momentu, kým by neboli všetky ulice obce odkanalizované) na základe dohodnutého a zmluvného titulu. Vysúťažiť takúto spoločnosť sa však ukázalo ako nemožné, pretože žiaden subjekt nevedel dlhodobo (a prakticky ani krátkodobo) garantovať zazmluvnené služby (za vysúťaženú cenu), ktoré obec pre svojich obyvateľov potrebovala (práve z dôvodu absencie garancie kapacít v blízkych ČOV-kách).

Situáciu budeme aj naďalej intenzívne riešiť a v krátkom čase Vás budeme informovať. Našou hlavnou úlohou teraz bude vývozcov čo najskôr presvedčiť, aby ceny nerástli skokovo a aby kvalita služieb zostala zachovaná...

 

Aktualizácia 28.10.2020

Pondelkové rokovanie o odvoze tekutého odpadu prinieslo s hlavným vývozcom odpadu v obci dohodu, že:

  • kvalita služieb by i naďalej mala zostať zachovaná,
  • ceny za vývoz by nemali rásť skokovým spôsobom.

Pre túto chvíľu urobila obec maximum pre to, aby sa "rukojemníkmi" nepríjemnej situácie nestali tí najdôležitejší = naši obyvatelia...

 

Marek Lackovič

Váš starosta

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.