Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Ako jedni z prvých na Slovensku spúšťame crowdfunding

SÚBOR
Dátum: 17.10.2019
Autor: Obec Hviezdoslavov
Počet videní: 1724
Ako jedni z prvých na Slovensku spúšťame crowdfunding

Konečne je to tu...

Pracovali sme na tom niekoľko mesiacov, konečne je to tu...

 

Čo je to "Crowdfunding" a prečo to robíme?

"Crowdfunding" (niekedy označovaný ako crowdfinancing), slovensky kolektívne (davové) financovanie alebo kolektívna podpora, je spôsob získavania kapitálu pre nové projekty, či kultúru / šport / vzdelávanie pomocou vyžiadaných mikropríspevkov od veľkého množstva zúčastnených. Táto príspevková ("crowdfundigová") platforma bude u nás, vo Hviezdoslavove, založená kvôli tomu, aby aj ľudia, ktorí nemajú trvalý pobyt v obci Hviezdoslavov (ktorých je vyše 2.000) mohli dobrovoľne prispievať na jeho zveľaďovanie. Keďže tu totiž nemajú trvalý pobyt, z ich "podielových daní" obec nevidí nič. Keďže potrebujeme budovať nové a nové projekty, spoliehať sa len na "podielové dane" si skutočne dovoliť nemôžeme, pretože tým strácame státisíce eur ročne...

Sú ľudia, ktorí tu nemajú trvalý pobyt, a ktorých na trvalý pobyt nepresvedčíme nikdy, no chcú pravidelne finančne prispievať na nové projekty, či kultúrne, vzdelávacie alebo športové akcie, pretože majú Hviezdoslavov, v ktorom bývajú, a ktorý nutne potrebuje aj ich pomoc, úprimne radi. Dokázali to aj nedávno, na Dni obce, kedy sme na nové stromy do obce vyzbierali stovky a stovky eur. Prispieť na zveľaďovanie nášho Hviezdoslavova však môže úplne každý. Aj od Vás teda záleží, ako bude Hviezdoslavov nasledujúce roky vyzerať...

Občania, ktorí trvalý pobyt vo Hviezdoslavove dlhodobo odmietajú, no napriek tomu chcú prispievať na chod obce, majú jedinečnú možnosť vytvoriť si trvalý príkaz a ľubovoľnou čiastkou, hoci len pár eurami mesačne, prispievať obci, v ktorej reálne žijú, pravidelne. 

Ide o transparentný účet vedený v banke, ktorý je pod Vašou plnou kontrolou. Účet spravuje zazmluvnené občianske združenie Tri líšky, s ktorým má obec Hviezdoslavov podpísané Memorandum o spolupráci, ktoré nájdete v crowdfundingovej sekcii (kliknite SEM), samozrejme, zverejnené. Memorandum bolo jednomyseľne schválené na zasadnutí obecného zastupiteľstva vo Hviezdoslavove Uznesením č. 97/2019. Cieľom združenia bude efektívne a transparentne zhromažďovať pre obec takéto prostriedky za účelom napr. budovania ihrísk, vybavenia škôl a kultúrnych inštitúcií, spoločenských akcií, menších projektov a pod.; a navyše toto OZ môže poberať i Vaše 2% z daní.

Posielať príspevky pravidelne alebo nepravidelne už od jedného eura mesačne je možné na 4 hlavné kategórie: 
1. KULTÚRA
2. ŠPORT
3. VZDELÁVANIE
4. INFRAŠTRUKTÚRA
...alebo na konkrétne projekty, ktoré budú vždy vopred zverejnené.

Hlavným cieľom je akcelerovať prísun kapitálových prostriedkov do našej obce, zveľaďovať ju, prinášať nové zaujímavé akcie pre rôzne cieľové skupiny, rýchlejšie riešiť nové a nové menšie-väčšie projekty a športové/detské ihriská, či rekonštruovať tie staré.

Všetky informácie nájdete na tomto mieste, resp. po kliknutí na slovo "Crowdfunding" v hlavičke tohto webu.

 

Ako teda môžete prispeť?

Prispieť môžete priamo na transparentný FIO účet, ktorého IBAN je: 

SK48 8330 0000 0022 0153 3830 

a to obyčajným bankovým prevodom (napr. cez internet banking) alebo vkladom. Nezabudnite, prosím, použiť správny variabilný symbol:

  • Variabilný symbol 01 znamená príspevok pre KULTÚRU
  • Variabilný symbol 02 znamená príspevok pre ŠPORT
  • Variabilný symbol 03 znamená príspevok pre VZDELÁVANIE
  • Variabilný symbol 04 znamená príspevok pre INFRAŠTRUKTÚRU
  • Variabilný symbol 05 znamená príspevok BEZ ÚČELU

 

Chcete vidieť transparentný účet?

Všetky pohyby na našom účte a aktuálny stav si môžete pozrieť TU

Za každé jedno euro sme Vám nesmierne vďačný...

 

Marek Lackovič

starosta

 

Obrázok: competethemes.com

 

Informácia: Darca zaslaním dobrovoľného príspevku v ľubovoľnej výške súhlasí so zverejnením svojho mena a priezviska, resp. názvu a čísla protiúčtu, na príslušnom transparentnom účte a takisto súhlasí s doleuvedenými Všeobecnými obchodnými podmienkami v plnom rozsahu.

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
ZMLUVA O SPOLUPRÁCI MEDZI OBCOU HVIEZDOSLAVOV A OZ TRI LÍŠKY Veľkosť: 89.2 kB Formát: pdf Dátum: 17.10.2019
VŠEOBECNÉ OBCHODNÉ PODMIENKY - SEP 19 Veľkosť: 125.1 kB Formát: pdf Dátum: 17.10.2019

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.