Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Zajtra prebehne rokovanie o zvýšení priepustnosti žel. trate

Dátum: 14.11.2019
Autor: Obec Hviezdoslavov
Počet videní: 1547
Zajtra prebehne rokovanie o zvýšení priepustnosti žel. trate

Starosta obce sa zajtra zúčastní rokovania v sídle ŽSR.

Starosta obce Hviezdoslavov bol prizvaný na pracovné stretnutie k štúdii uskutočniteľnosti Zvýšenia priepustnosti železničnej trate Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Rokovanie sa uskutoční zajtra od 9:00 v sídle ŽSR, v Bratislave.

ŽSR v zmysle svojich strategických rozvojových zámerov, za účelom zvyšovania kapacity a priepustnosti tratí, v súčasnosti zabezpečujú vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti pre zvýšenie priepustnosti žel. trate Bratislava - Dunajská Streda - Komárno. Jedným z riešených konceptov v rámci štúdie je aj posúdenie prípadného obnovenia zrušenej trate z Kvetoslavova do Šamorína.

Vedenie Hviezdoslavova plánuje vyjadriť návrhom zlepšujúcim možnosti dopravnej infraštruktúry plnú podporu. Aj vďaka veľkému tlaku starostov na Ministerstvo dopravy a RegioJet koncom roku 2018, ktorý inicioval takto pred rokom práve starosta Hviezdoslavova, Marek Lackovič (viac dobových informácií tu), majú naši obyvatelia dnes možnosť cestovať poschodovými vlakmi.

O pomoc s autobusmi, resp. autobusovou dopravou, aj kvôli uzávere "Opileckej" cesty, ktorej sa zrejme nevyhneme, žiadame aj tentokrát (okrem iných) aj ministra dopravy. Dostávame totiž odporúčania, aby sme ľudí motivovali, aby počas tejto uzávery používali autobusové spojenia (hnať ľudí do vlakov už nemožno, lebo sú beznádejne preplnené). Ako ich však máme motivovať na autobusy, keď u nás dokopy žiadne nie sú a aj teraz sme boli nútení prímestskú autobusovú dopravu z a do Bratislavy samostatne s Kvetoslavovom bezhlavo dotovať?

Žiadne linky zrejme nie sú ziskové, a preto by sme ocenili v tomto smere súčinnosť s D4R7 / Ministerstvom dopravy / TTSK, aby nám v situácii, ktorá sa veľmi rýchlo približuje, pomohli. Nie je možné, aby si dopravné výkony zabezpečovala sama obec, keď to ani nie je v jej kompetencii. Skúsenosť nám ukázala, že spoje, ktoré sme testovali, neboli rentabilné – je preto potrebná úprava časov (reflektujúc pritom pripomienky, ktoré TTSK ľudia v tomto smere zaiste zasielali, k čomu sme ich aj vyzývali)...

 

Aktualizácia 27.11.2019

Prvé dve rokovania sú za nami. Dnes, 27.11.2019, sa uskutočnilo v budove Obecného úradu Kvetoslavov stretnutie s architektmi AF-CITYPLAN, ktorí pracujú pre ŽSR, za účasti starostu obce Kvetoslavov, primátora mesta Šamorín, starostu obce Hviezdoslavov a zástupkyne z odboru dopravy Trnavského samosprávneho kraja.

Predmetom stretnutia bola štúdia uskutočniteľnosti dvojkoľajovej trate z Bratislavy do Dunajskej stredy a tiež trate z Kvetoslavova do Šamorína.

Je to prvý z mnohých krokov, ktoré budú musieť byť v budúcnosti vykonané, ak sa ŽSR tieto trate rozhodne vybudovať...

V prípade ďalších informácií Vás opätovne budeme informovať...

 

Obecný úrad Hviezdoslavov

 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.