Obec Hviezdoslavov
Váš nákup môžete dokončiť na tomto mieste. Doprava je zdarma a doručenie do 10 dní.
Výprázdniť košík

Trvalé pobyty rastú zvýšeným tempom

Trvalé pobyty rastú zvýšeným tempom
Podaril sa nám zvýšiť rast trvalých pobytov...

Nutno podotknúť, že u nás majú občania s trvalým pobytom práve vo Hviezdoslavove vplyvom nedávno vykonanej trojice opatrení s cieľom akcelerovať rast trvalých pobytov hneď trio zaujímavých benefitov:

  1. Omnoho lacnejší "pobyt" dieťaťa v materskej škole (35 EUR namiesto 100)
  2. 100 EUR jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa
  3. O 20% lacnejší odvoz odpadu

Predmetné VZN sú zverejnené TU. V opatreniach chceme a budeme určite pokračovať, pretože tzv. "podielové dane", ktoré plynú len od občanov s trvalým pobytom, sú pre stabilizáciu Hviezdoslavova absolútne kľúčové. Na rok 2020 by sme mali rátať na základe východiskových štatistických údajov a podielu obcí na výnose DPFO s výnosom na úrovni 685.920,00 EUR, čo pri počte obyvateľov 1829 k 1.1.2019, z ktorého sa na rok 2020 vychádza (z toho 139 obyv. je vo veku 62+) vychádza tak, že 1 občan s trvalým pobytom prinesie do obecnej kasy v roku 2020 rovných 375 EUR.

 

375 EUR je dnes naozaj slušný peniaz...

 

Vďaka spomínaným opatreniam, o ktorých sme od začiatku boli presvedčení, že budú fungovať, sa nám v mesiaci január 2020 podarilo zvýšiť denné tempo rastu trvalých pobytov z cca. 1,1 na súčasných cca. 1,8 (!) obyvateľa s TP / deň oproti mesiacom december, resp. november 2019. Za celý rok 2019 bolo tempo rastu 0,94 TP / deň, čiže z tohto pohľadu ide o rast prakticky dvojnásobne rýchlejší (pri +/- identickom počte kolaudácií). Prísne vzaté nám dnes tak v obci pribudnú každý pracovný deň (bez ohľadu na stránkové / nestránkové hodiny) takmer dvaja noví obyvatelia s trvalými pobytmi.

 

K 31. januáru 2020 má Hviezdoslavov oficiálne 2208 obyvateľov...

 

Neoficiálne číslo je, ako dlhodobo vieme, vplyvom špecifických okolností, ďaleko vyššie...

Preto by sme radi opätovne vyzvali všetkých Vás - aj vplyvom februárového predaja nálepiek na odvoz odpadu, ktorý je za dverami - ak máte záujem reálne ušetriť, je voľba trvalého pobytu najlepšie možné riešenie, ktoré je navyše pre obec mimoriadne potrebné a prínosné, pretože sa aj vďaka nemu dokáže rozvíjať do krásy, do lepších služieb, do kvalitnejšieho verejného priestoru.

 

Ďakujeme.

 

Marek Lackovič

starosta